Mojich Top 5 knižiek za rok 2022

Ďalší rok je za nami a opäť sa rozrástla naša domáca knižnica o niekoľko cenných kúskov. Tento rok ich na poličku pribudlo spolu 10, čo je podstatne menej ako za ostatné roky. Preto som sa rozhodol aj upraviť rebríček a vymenovať iba tých 5 najlepších miesto menovania celej desiatky.

Dôvod prečo počet prečítaných kníh poklesol oproti predošlému roku až o 41% je tzv. „čitateľská kríza„. Prejavuje sa poklesom chuti siahnuť po dobrej knihe a hlavné symptómy tohto javu sú zvýšený čas strávený za počítačom, ranné tréningy, či lúštenie sudoku 🙂

Ale ako sme prekonali Covid krízu, tak prekonáme aj tú čitateľskú. Nech sa páči, tu je moja TOP 5.


5. Pominuté chvály

Pominuté chvály

– Chválit je třeba!
– Tak jo. Přitakal brat Tomáš. Když chválit, tak chválit, ale ne bezbolestně.
– Jak ne bezpolestně?
– No, zkus třeba pochválit stárnutí nebo trapnost nebo lidi, co se neumí zasmát, anebo zkus docenit hloupá kázání. Nad skvělými se umí rozplývat každý, ale kto pochváli tupá?

Slovo úvodem

Štepán Smolen opäť prichádza s niečím novým, čo sme v jeho tvorbe ešte nevideli. Tentokrát je to zbierka životných skúseností/zamyslení, ktorých cieľom je nájsť to dobré, hodné chvály tam, kde by sme to nečakali. A tak sa dočítame o pochvale trápnych okamžiků, bolesti, vlažnosti, povrchnosti, nudných svatých a mnohých iných.

Každá pochvala je previazaná s príbehom, v ktorom je cítiť jedinečný Štepánov rukopis. V nejednej chvále nájde človek priestor na zamyslenie a objaví nový pohľad na vec.

Autor: Štepán Smolen
Počet strán: 200

4. Mužský strach

Mužský strach

Nečakaj kým zlovestný drak príde do tvojej dediny a zničí ju. Zober odvahu a postav sa mu ešte prv ako nadobudne svoju najväčšiu silu, vyhľadaj ho v jeho jaskyni.

Jordan Peterson

Pohľad na psychiku a problémy trápiace mužské srdce odhaľuje Juraj Sedláček vo svojej novej knihe. Ťažko sa číta, no je plná zaujímavých poznatkov o tom, čo nás mužov trápi a ako s tým účinne bojovať. Psychológia prepojená so svedectvami ponúka pre každého cestu ako spoznať svoj strach a nepoddať sa mu, ale využiť ho na svoj ďalší sebarozvoj.

Autor analyzuje rôzne typy osobností muža a jeho správania, detailne popisuje masky, za ktoré sa muž môže schovávať (napr. syndróm dobrého chlapca). Je toho naozaj veľa a možno práve preto si v tejto knihe môže každý muž niečo nájsť.

Autor: Juraj Sedláček
Počet strán: 408

3. Veža zo slonovej kosti

Veža zo slonovej kosti

Román ponúka čitateľovi svedectvo doby, absurdity násilnej totality i úskalia jej radikálneho odmietania.

Marián Gavenda

Autor opisuje životný príbeh hlavnej postavy Jána Belana a jeho rodiny, ktorá bojuje s útlakom komunizmu z čias Československa a snaží sa ostať verná svojim ideálom a žiť svoj život v pravde.

Knihu som si našiel pod stromčekom a nemal som od nej veľké očakávania, je to akýsi môj predsudok k slovenským autorom. Jej bohatý dej a zaujímavý opis však čitateľa dostane a veľmi rýchlo sa kniha už prečítaná vráti na poličku do knižnice.

Autor: Rastislav Puchala
Počet strán: 320

2. Sestra Carrie

Sestra Carrie

Cesta nadol máva málo zastávok.

Theodore Dreiser

Život v Amerike na prelome 19. a 20. storočia očami klasického Dreiserovho hrdinu. Sestra Carrie, rovnako ako Jennie Gerhardtová, či Clide z Americkej tragédie, pochádza z chudobnej rodiny a prichádza do veľkomesta v snahe spoznať mestský život a navždy sa odpútať od ťažkého života sprevádzajúceho chudobné prostredie jej rodiny.

Sen Carrie o pohodlnom a bezstarostnom živote v meste sa rýchlo rozplynie, nevzdáva sa však a sme svedkami jej cesty plnej sklamaní a vzostupov. Popritom spoznávame nové postavy, ktoré rovnako ako Carrie, zápasia o svoje miesto v spoločnosti.

Napínavý príbeh, ktorý nebudete chcieť pustiť z ruky, právom patrí do pokladu svetovej literatúry.

Autor: Theodore Dreiser
Počet strán: 440


A kniha, ktorá ma v roku 2022 najviac oslovila …

3.

2.

1.


1. Hovory

Hovory

Jediná osudná chyba je uspokojiť sa s čímkoľvek menším než dokonalosť.

C.S.Lewis

C.S. Lewis sa v tejto na pohľad malej a útlej knihe, snaží vysvetliť podstatu kresťanstva. Vyrastal v kresťanskej rodine, no v 15. roku života opustil všetky naučené pravdy viery a prehlásil sa za ateistu, aby sa neskôr, aj pod vplyvom kamaráta J.R.R. Tolkiena, vo svojich 33. rokoch opäť vrátil k nasledovaniu Krista.

Kniha postupne prechádza hľadaním zmyslu vesmíru, kresťanskej viery až po hodnoty, z nej vyplývajúce. Autor tu opisuje svoje postupné objavovanie Boha a pomaly krok po kroku objavuje aj samotné kresťanstvo.

Veriaci človek v nej nájde obnovenie svojej viery a užasnutie nad uvažovaním autora, ktoré ho k viere priviedlo a aj nad súvislosťami, ktoré popri svojom bežnom živote kresťana akosi prehliada.

Neveriaci zas dostane možnosť pochopiť kresťanstvo a možno tam nájde aj odpovede na otázky, pre ktoré svojho času aj sám C.S. Lewis hľadal odpoveď.

Ako akademik pôsobiaci na Oxforde objavuje Boha najprv rozumom a v tom sa aj táto kniha v mnohom líši od iných kníh snažiacich sa predstaviť kresťanstvo.

Hovory patria spolu s Radami skúseného diabla a knihou Štyri lásky medzi moje obľúbené diela tohoto mimoriadne talentovaného autora.

Autor: C.S. Lewis
Počet strán: 200

Za zmienku stojí aj (Honorable mentions)

Ani tento rok som neodolal čaru hrdinov Karla Maya a vybral som sa tentokrát so Seňorom Charliem (Old Shatterhand) do Južnej Ameriky. Ako všade vo svete aj tu sa stretávame s nečestnými chlapíkmi, ktorým Charlieho pravačka a nemilosrdná medvedobíjka nadelí životnú lekciu (a nie jednu :-)). Je veľká škoda, že kniha Za pokladmi Inkov nemá pokračovanie preložené do slovenčiny.

Náčelník Apačov nie je muž jazyka, ale činu.

Winnetou

Do Ameriky som sa vybral aj s Jamesom Bondom, ktorý v uliciach New Yorku postupne odhalí tajomstvo zloducha zvaného Mr. Big a svojím šarmom poblázni záhadnú Miss Solitaire. Druhý diel série Live and Let die však neostane iba na severe a postupne sa cestou po pobreží dostaneme až do Karibiku.

Zaujímavý bol aj list brata Pacifika, spracovaný do knihy František potulný boží spevák. Je to malá knižka približujúca obdobie života sv. Františka plná zamyslení z pera Raniera Cantalamessu.

Čo ďalej?

Aktuálne sa nachádzam niekde nad mestom Dover, kde sa stavia pýcha Britského vojenského priemyslu, raketa Moonraker. James Bond sa tam zatiaľ tak motá okolo a pije Martini.

Okrem toho mám rozčítanú prvú knihu Jordana Petersona, Maps of Meaning a dočítavam knihu Život v Otcovej láske.

Pod stromčekom som si našiel Senecové Listy, ale poteším sa každému ďalšiemu čitateľskému tipu. Veď nájsť dobrú knihu na čítanie vôbec nie je ľahké 🙂


Moje Top 10 za rok 2021 nájdeš tu.

Moje Top 10 za rok 2020 nájdeš tu.

Moje Top 10 za rok 2019 nájdeš tu.

|Knihy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *