Rok 2020 čítaniu kníh naozaj prial. Uzavretý doma, na homeoffice, bola kniha pre človeka dobrým priateľom. Podarilo sa mi ich spolu prečítať 24 a o tie najlepšie z nich by som sa rád podelil v tomto blogu.
Po minulé roky som zvykol čerpať inšpirácie na dobré knihy od priateľov, či z učebnice Zmaturuj z literatúry. Tento rok som sa nechal inšpirovať aj zoznamom Jordana B. Petersona. Nájdete tam svetové klasiky, ktoré vás prinútia sa zamyslieť.
Takže tak. Dosť bolo rečí, tu je moja top desiatka.
10. Jennie Gerhardtová
Túto klasiku už v obchode nenájdete. Náhodou som na ňu narazil keď bola vystavená na okne našej mestskej knižnice. Rozpráva príbeh Jennie pochádzajúcej z mnohopočetnej, chudobnej rodiny, ktorá sa pretĺka životom, hľadajúc šťastie v Amerike, na konci 19. storočia. Theodore Dreiser je majster v opisovaní pocitov a zmýšľania postáv, čím vás dokonale vtiahne do deja.
Autor: Theodore Dreiser
Počet strán: 329
9. Mechanický pomaranč
Táto brutálne vulgárna kniha ma po prvých stránkach takmer odradila od pokračovania. Level násilia nie je úplne pre každého. Netradičný jazyk (slang s implantovanými rusizmami) a neustále sa vyvíjajúci dej, ju však robí výnimočnou a po hodinke ju už nebudete chcieť pustiť z rúk. Autor tu vyjadruje presvedčenie, že človek bez možnosti výberu, prestáva byť človekom. Fun fact: Film ma iný koniec ako kniha.
Autor: Anthony Burgess
Počet strán: 168
8. Appel
Légion Étrangére – Francúzska cudzinecká légia, ako názov hovorí, povoľuje vstúpiť do svojich radov aj cudzincom. Čaká ich však neľútostný výberový proces, železná disciplína a elitný výcvik. Kanaďanovi Joelovi sa podarilo prejsť úvodným peklom a počas šiestich rokov sa vypracoval na pozíciu dôstojníka. V jeho autobiografii opisuje ako légia funguje, jeho život v nej a ponúka jedinečné zážitky z vojenských misií v Afrike.
Autor: Joel Adam Struthers
Počet strán: 250
7. Antifragilita
Na to, aby ste prežili veľkú krízu, tzv. čiernu labuť, ktorá prichádza náhle a bez predpovede (napr. Covid pandémia, krach na burze), musíte byť antifragilný. Nehľadajte pohodlie, ale námahu. Buďte otvorený zmene a neustále sa zlepšujte. Ľudské telo je dobrý príklad antifragility, ak sa nehýbe, chradne, a naopak záťaž ho robí silnejším. Nassim Taleb ukazuje na príkladoch fragilitu a postupne prechádza cez odolnosť k antifragilite.
Autor: Nassim Nicholas Taleb
Počet strán: 550
6. Hranice
V knihe sa dočítate ako si vytvoriť správne hranice k rodine, priateľom, partnerovi, deťom, k práci, k Bohu, ale i k sebe samému. Dozviete sa, že budovanie hraníc nie je zadarmo a chce to veľa odvahy a sebazaprenia. Hlavným nástrojom (nie však jediným) je povedať slovo NIE, a to sa nehovorí ľahko.
Autor: Henry Cloud, John Townsend
Počet strán: 352
5. Cikánský evangelia
Originálne dielo, ktoré vás vtiahne do života Františka a Viktora, vyrastajúcich v ťažkých podmienkach cigánskeho prostredia. Svoju životnú cestu opisujú podrobne a veľakrát budete iba krútiť hlavou a pýtať sa, či je to možné. Cesty Pána sú nevyspytateľné, ako veľmi, sa dozviete v tejto unikátnej knižke.
Autor: Štěpán Smolen
Počet strán: 336
4. Dichotomy of Leadership
V pokračovaní Extrémneho vlastníctva idú Jocko a Leif ďalej a vysvetľujú, že pri všetkom čo robíme, je dobré udržiavať rovnováhu. Nie je dobré byť extrémny detailista, ale ani byť príliš nad vecou. A takto pomocou 12 dichotómií vyzdvihujú kľúčové vlastnosti správneho lídra. Kniha sa dobre číta a odporúčam prečítať si ju každému, kto chce na sebe pracovať.
Autor: Jocko Willink, Leif Babin
Počet strán: 320
3. Kým nemáme tvár
Vrcholné dielo C. S. Lewisa inšpirované gréckou mytológiou.
„Dobre som pochopila, prečo k nám bohovia nehovoria otvorene ani nám nedovolia odpovedať. Kým sa z nás to slovo nevylúpne, prečo by mali počúvať naše bľabotanie, o ktorom sme presvedčení, že ho máme na mysli? Ako sa s nami môžu stretnúť tvárou v tvár, kým nemáme tvár?„
Autor: C. S. Lewis
Počet strán: 299
2. Shoe dog
V roku 1962 dostal čerstvý absolvent vysokej školy nápad dovážať do Ameriky japonské tenisky. V knihe sa dozviete, ako shoe dog Phil krok za krokom prekonával nečakané prekážky a budoval spoločnosť s počiatočným kapitálom 50 dolárov, až sa z nej stala najpopulárnejšia značka športového oblečenia na svete – NIKE.
Autor: Phil Knight
Počet strán: 400
Uff, čo to bude tento rok? 🙂
3.
2.
1.
1. Duna
Evil Harkonnen, noble Atreides a púštna planéta Duna. Kto ovládne túto na pohľad pustú planétu bez vody a s ťažkými podmienkami na život? Ten kto získa kontrolu nad jedinečným korením – spice melange. Od prvej strany napínavý dej, silné dialógy a nezameniteľná atmosféra Duny. Nie som fanúšikom sci-fi, ale táto kniha ma dostala.
„Uhladenosť pochádza z miest, múdrosť z púšte.“
Autor: Frank Herbert
Počet strán: 496
Za zmienku stojí aj (Honorable mentions)
Road to Wigan Pier, George Orwell v roku 1936 odchádza do mesta Wigan preskúmať život miestnej pracujúcej triedy. Býva v ich príbytkoch, chodí s nimi do baní a postupne objavuje ich ťažké životné podmienky na hranici chudoby. Orwell ako zástanca socializmu, hľadá riešenie ich stavu, zároveň však kritizuje komunistické elity a odsudzuje ich ideu beztriednej spoločnosti.
„Opinions of the sentimentalist change into their opposites at the first touch of reality.“
Za zmienku stojí aj autobiografia Ueliho Stecka – My life in climbing, kde opisuje svoje jedinečné výstupy na alpské 4000-ky, či sólo výstup na nevyspytateľnú Annapurnu.
Príjemne prekvapil aj Rudo Móric – Z poľovníckej kapsy, kde opisuje krásy našich lesov v spoločnosti lesníka uja Bogdana.
No a hit týchto Vianoc je určite Jakub Ptačin a jeho 53 pokusov, ako byť lepší. Knihu som odoberal počas roka ako newsletter a našiel som tam viacero podnetných myšlienok. Určite odporúčam.
Čo ďalej?
Momentálne mám rozčítaného Carla Junga a jeho Modern Man in Search of a Soul. Pod stromčekom som našiel druhé a tretie pokračovanie Duny a teším sa novú knihu od Jordana Petersona – Beyond Order: 12 More Rules for Life, ktorá vyjde v marci.
A aké knihy oslovili tento rok teba? 🙂
Moje Top 10 za rok 2019 nájdeš tu.