Mojich Top 10 knižiek za rok 2019

Rok 2019 bol pre mňa mimoriadne bohatý na čítanie. Prečítal som viac kníh ako ktorýkoľvek rok predtým. Spolu 23 a vyzerá to, že ďalšie dve do konca roka ešte stihnem.

Keďže milujem rebríčky, rozhodol som sa spraviť jeden aj z prečítaných kníh. Možno to bude pre vás inšpirácia čo prečítať v roku 2020 a možno spomienka na čas, kedy ste tú knižku čítali aj vy.

Budem rád, ak mi do komentáru napíšete svoje top knihy za už takmer uplynulý rok.

Tak poďme na to.


10. Nevyžádané rady mládeži

Nevyžádané rady mládeži
Nevyžádané rady mládeži

Slovami autora: „Tahle knížka je tak trochu kulometná palba. Nebo spíš kobercový nálet.“. Marek Vácha nám mladým poriadne naložil. Vtipným spôsobom nám vyčíta lenivosť, zbabelosť či nerozhodnosť. Je pútavá a dá sa prečítať na jedno posedenie.

Autor: Marek Orko Vácha
Počet strán: 106

9. Útek sestry Cecílie

Útek sestry Cecílie
Útek sestry Cecílie

Príbeh slovenskej rehoľnej sestry, ktorá je nútená utiecť pred bývalým režimom. Pri čítaní napínavého úteku sa cítite ako ďalší člen výpravy a život sestry Cecílie vám ukáže krásu jednoduchého života zasväteného Bohu.

Autor: William Brinkley
Počet strán: 272

8. Dějiny křesťanství

Dějiny křesťanství
Dějiny křesťanství

Táto kniha je mimoriadne bohatá na informácie a poteší každého, kto sa zaujíma o históriu. Jej hrúbka a malé písmenká najprv postrašia, no Paul Johnson opisuje dvetisícročné dejiny kresťanstva naozaj pútavo. Autor miestami vyzdvihuje najmä negatívne fakty a tie pozitívne opomína, dá sa to však prežiť 🙂

Autor: Paul Johnson
Počet strán: 541

7. Old Surehand II

Old Surehand II
Old Surehand II

Old Shatterhand je späť a vo veľkej forme. Hlavná postava Old Surehand tu vystupuje skôr okrajovo, zatiaľ čo „Šárlí“ rozdáva jeden úder za druhým a životné pravdy sype z rukávu. Karl May aj v tejto knihe vyzdvihuje česť, pokoru a odvahu a možno práve to je tá správna odpoveď na dnešnú „krízu mužov“.

Autor: Karl May
Počet strán: 500

6. Boh múch

Boh múch
Boh múch

Útla knižka opisujúca osud malých chlapcov, ktorí stroskotajú na opustenom ostrove. Dej od prvej strany graduje a posledných 50 strán ju už nebudete chcieť pustiť z ruky. Podarí sa hlavným hrdinom vybudovať novú spoločnosť?

Autor: William Golding
Počet strán: 222

5. Šiel som až na hranu

Šiel som až na hranu
Šiel som až na hranu

Výborná kniha, ktorá poteší každého, kto sa zaujíma o politiku. Konzervatívec si odnesie nové argumenty do diskusie a liberál zase môže viac porozumieť konzervatívnemu pohľadu na svet. Vladimír Palko je jednička, svoje názory si vie dobre obhájiť. Karol Sudor si tiež zaslúži pochvalu, a to za dobre kladené otázky a všeobecný prehľad.

Autor: Karol Sudor, Vladimír Palko
Počet strán: 408

4. Prekrásny nový svet

Prekrásny nový svet
Prekrásny nový svet

Plánovaná reprodukcia prebiehajúca výhradne v laboratóriách, neviazaná sexualita ako podmienka normálnosti a tabletka soma, ktorá vyrieši vašu zlú náladu. Toto a mnohé iné sú predstavy Aldousa Huxleyho napísané v roku 1932 o svete po roku 2500. Zaujímavé čítanie, ktoré vás prinúti zamyslieť sa.

Autor: Aldous Huxley
Počet strán: 279

3. Extrémne vlastníctvo

Extrémne vlastníctvo
Extrémne vlastníctvo

Za všetko, čo sa v tvojom živote udeje, nesieš zodpovednosť v prvom rade ty sám. To je hlavná myšlienka extrémneho vlastníctva, doplnená o autorove skúsenosti z vojny v Iraku. Jockovo písanie nemusí sadnúť každému, mňa si však získal a čítam momentálne aj jeho ďalšie knihy.

Autor: Jocko Willink, Leif Babin
Počet strán: 348

2. Slovenské dejiny V. (1938-1945)

Slovenské dejiny V. (1938-1945)
Slovenské dejiny V. (1938-1945)

Výborná kniha, ktorá nestranne a s nadhľadom opisuje toto náročné obdobie našich dejín. Autor zachytáva jednotlivé udalosti komplexne a zároveň mimoriadne zaujímavo. Naše média, či soc. siete nám tento úsek našich dejín podávajú až príliš zjednodušene. Vlastný názor si najlepšie utvoríte prečítaním knihy ako je táto. A ako bonus, napísal ju náš spoluobčan z Pezinka, prof. Róbert Letz. Skvelá práca.

Autor: Róbert Letz
Počet strán: 367


A moment, na ktorý ste všetci čakali 🙂

3.

2.

1.


1. Cesta na západ

Cesta na západ
Cesta na západ

Autor je budúci kňaz, putujúci zo sev. Čiech, až do francúzskeho Lisieux, ktorý je domovom sv. Terezky. Cestou na západ prechádza miestnymi farnosťami a opisuje pritom svoje zážitky a stav západného kresťanstva. Autor je majster slova. Veľakrát sa zasmejete, ale aj zamyslíte, a to nielen nad západom, ale aj nad samým sebou. Jedna z najlepších kníh, aké som za posledné roky čítal. Za odporúčanie prečítať si ju ďakujem Katke H.

Autor: Štepán Smolen
Počet strán: 208

Za zmienku stojí aj (Honorable mentions)

Benediktová voľba, v ktorej autor opisuje budúcnosť kresťanstva, ktoré bude v malých spoločenstvách, mimo hlavného priestoru. Zaujímavé myšlienky nájdete aj v Nástroje titanov a kniha Pápež zázrakov zase poodhalí skryté momenty zo života svätého pápeža Jána Pavla II.

Najväčším sklamaním bola pre mňa kniha Moc faktov. Mal som asi príliš veľké očakávania (veď ju odporúča aj Bill Gates), ktoré sa nenaplnili.

Čo ďalej?

Ježiško priniesol nového Jocka Willinka – „Discipline equals freedom“ a epické dielo Franka Herberta – Duna. Na poličke čaká Sv. Charbel a teším sa aj na ďalšie odporúčania priateľov a budem rád ak dáte nejaký tip na dobrú knihu aj vy.

Vidíme sa o rok pri ďalšej Top 10 😉

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *