Mužská konferencia SKALA 2020

Mužská konferencia Skala 2020
Mužská konferencia Skala 2020

Posledné dva dni mesiaca február patrili mužskej Godzone konferencii Skala. Konferencia sa konala v Banskej Bystrici a spolu s kamarátmi som sa jej zúčastnil. Snažil som sa zapisovať z celého programu myšlienky, ktoré ma oslovili. Nie všetko som stihol a niečo som určite prehliadol, pretože toho bolo naozaj veľa. V krátkosti hodnotím konferenciu ako veľmi prínosnú a som rozhodnutý ísť aj na ďalší ročník. Veď posúďte sami.

Príchod na konferenciu

Do Banskej Bystrici sme dorazili niečo po 17:00 a ihneď sme zamierili do ubytovania na Katolíckom gymnáziu Štefana Moyzesa. Krátko po zaparkovaní nás privítali dobrovoľníci a previedli nás po ubytovaní. Za to im patrí vďaka, ušetrili nám čas a svojou ústretovosťou nás dobre na konferenciu naladili.

Zložili sme karimatky, spacáky a tašky v triede a presunuli sa do centra mesta, do Misijného domu, kde sa konala samotná konferencia. Registrácia prebehla rýchlo. Priznám sa, očakával som nejaký drobný darček/spomienkový predmet, možno aspoň nejaké pero, ktoré by nám túto udalosť v budúcnosti pripomínalo. Dostali sme náramok na ruku a išli sme sa usadiť v očakávaní, aký bude prvý blok programu.

ESPÉ, Július Slovák – Boží synovia

ESPÉ, foto: Juraj Čerňanský

Po krátkom úvode moderátora konferencie Jaroslava Dodoka, nastúpila skupina ESPÉ. Priznám sa, nie som fanúšikom chvál a túto úvodnú časť som si príliš neužil.

Július Slovák, Zdroj: Godzone.sk/Skala

Julo Slovák však dobre uchopil tému, ktorej základ tvorila ôsma kapitola listu Rimanom.

Veď stvorenie túžobne očakáva, že sa zjavia Boží synovia.

Rim 8, 19

Gauč talk – Tvoje zranenie

Gauč talk, foto: Juraj Čerňanský

Štyria hostia porozprávali o zranení, ktoré prežili vo svojom živote a čo si z neho odniesli. Celkom zaujímavá diskusia, škoda že trvala len polhodinku. Originálny nápad bol, aby si hostia obviazali tú časť tela, ktorú zranenie zasiahlo. Srdce, koleno a dva páry očí boli v priebehu minúty obalené obväzom.

Koniec prvého večera

O 21:00 bol prvý deň konferencie oficiálne ukončený. Nešli sme však ihneď na ubytovanie, ale zastavili sme sa ešte pri off-stage aktivitke, ktorá spočívala v zložení niekoľkých dosiek do seba podľa plániku. Do sýta sme sa pohrali so skrutkovačkou a všetko sme poriadne pomerali. 21:30 sme boli so skladaním takmer hotoví, museli sme si dať však pauzu, keďže misijný dom sa už zatváral.

Každý sa mohol zapojiť, foto: Maroš Zelenák

Ubytovanie treba pochváliť. Bolo pekné a čisté. Rovnako treba pochváliť aj jeho osadníkov. Bolo nás v triede možno 30 chlapov a od 23:00 do 6:00 nebolo počuť žiaden šramot, či nepokojné dýchanie. Okrem nás boli ešte otvorené minimálne tri triedy. Výborne sme sa vyspali a ráno sme boli čerství a pripravení na hlavný deň konferencie.

Druhý deň konferencie

Krátko po 7:00 sme už mali všetky veci zbalené a väčšina triedy bola na tom podobne. Tu nastala otázka, čo s raňajkami. V Banskej Bystrici toho veľa nepoznáme a tak sme zamierili na raňajky do McDonald’s. A bolo to výborne rozhodnutie. Milá obsluha a chutné, zdravé raňajky. 8:00 sme už boli späť na konferencii a tešili sa čo prinesie tento deň.

Martin Mitro Band

Martin Mitro Band, foto: Juraj Čerňanský

Program druhého dňa začal takisto chválami. Skupina Martina Mitra otvorila deň.

Eduard Filo – Keď kráčaš s víziou, si pevný ako skala

Eduard Filo, foto: Maroš Zelenák

Prvá prednáška dňa bola silná a úderná. Eduard Filo, nový predseda ZKSM, si ma ihneď získal.

Nikdy nie je neskoro na nové začiatky.

Hlavná téma prednášky bola vízia. Každý muž ju potrebuje. Nie je to však niečo, čo sa dá získať za 5 minút zamyslenia. Chce to čas, vízia podľa E. Fila nepríde hneď. Každý z nás ju však nutne potrebuje. Inak riskuje, že jeho život nebude mať poslanie, minie cieľ.

Ak nevieš do akého prístavu plávaš, nijaký vietor nebude správny.

Zastav sa. Kam sa tak ponáhľaš, ak nemáš víziu, je to márne. Ako ju objaviť? Tu je krátky návod:

  • Zastav sa
  • Modli sa
  • Pozeraj na svoje srdce a sny
  • Pozeraj na role, v ktorých sa nachádzaš
  • Stretávaj sa s ľuďmi, ktorí Ťa inšpirujú
  • Čítaj životopisy

Kedy, ak nie teraz?

Na záver ešte E. Filo upriamuje pozornosť na diamant (zo slova adamas – nepremožiteľný). Je to nerast, ktorý vzniká za obrovskej teploty a tlaku. Vydržme, bojujme, snažme sa byť ako diamant.

Andrej Kmotorka – Time management

Andrej Kmotorka, foto: Maroš Zelenák

Andrej mal na svoju tému 20 minút a naplno ich využil. Zaujal ma príklad stopiek a kompasu. Veľa z nás si myslí, že ak svoj deň dokážu dokonale, na sekundu naplánovať, tak majú vyhraté. Oveľa dôležitejšie je však to, či to čo robíme má zmysel a či sa pritom uberáme tým správnym smerom.

Bez správneho smeru, je jedno ako rýchlo ideš.

Andrej odporučil vybrať si jeden nástroj a ten používať. V jeho prípade sa jedná o nástroj Trello, ktorý využíva na osobné i pracovné plánovanie. Každý mesiac sa pritom snaží stanoviť hlavné ciele, ktoré chce za daný mesiac dosiahnuť.

V aplikácii GMAIL odporúča používať archív a nechávať si v inboxe iba ešte nevyriešené veci. Takto má vždy prehľad o tom čo má ešte na stole.

Ak sa dá spraviť úloha do dvoch minút, sprav ju.

Zaujímavé je aj tzv. „víkendové pravidlo“, kedy pracovný víkend vždy predchádza a nasleduje voľný víkend strávený s rodinou.

Po 18:00 sa mu dovolá iba rodina a notifikácie ma vypnuté.

Na záver odporúča všetkým hovoriť viac nie. Pretože každým áno, ktoré niekomu povieš, hovoríš nie svojim vlastným plánom, či rodine.

Róbert Krkoška – Duša vs. telo

Róbert Krkoška, foto: Maroš Zelenák

Sila, odvaha, česť a zručnosť sú taktické čnosti muža a mal by ich každý z nás mať. Každý muž potrebuje demonštrovať svoju silu. V posilke, v manuálnej práci či v športe. Bez silovej aktivity slabneme.

Ako dôležitú výzvu pre kresťanstvo považuje integráciu telesna s duchovnom.

Dnes v spoločnosti je preferovaný model muža, ktorý sa vie zdieľať a pracovať so svojimi citmi. Róbert sa však pýta:

Kebyže je apokalypsa a vonku sú zombíci, akého muža by si chcel mať po svojom boku?

Peter Kmeť – Ako rásť a nezastaviť?

Peter Kmeť, zdroj: Godzone.sk/Skala

Každý z nás potrebuje perspektívu, smerovanie. Návyk je zlato. Celý život sa niečo učíme, nikdy nie je neskoro.

Obedová prestávka

Obedová prestávka padla veľmi vhod. Doobedný program konferencie bol totiž poriadny „náklad“ a bolo mi jasné, že táto konferencia má pre mňa zmysel.

Obed nás všetkých myslím veľmi potešil. Fazuľová polievka a vyprážaný bravčový a kurací rezeň so zemiakovým šalátom. Čo chlap viac potrebuje? 🙂

GodKnows, Matej Sabo – Čo chýba dnešným mužom?

Skupina GodKnows, foto: Maroš Zelenák

Poobedný program sme začali chválami. Skupina GodKnows sa mi páčila asi najviac, no po výdatnom obede bolo ťažké neupadnúť do spánku.

Prebral ma však veľmi rýchlo Matej Sabo a.k.a. Ogar.

Matej Sabo, foto: Maroš Zelenák

Nielen Ogar začal prednášku informáciou „Mám štyri deti“. Toto vo mne vždy vzbudí rešpekt, keď je človek úspešný a zároveň zvláda venovať sa aj rodine.

Ogarovi na výbornú prednášku stačilo sväté písmo a zrejme iPad (?) s odrážkami.

Rozvíja zaujímavú paralelu, kedy hovorí, že každý máme rodokmeň a sme ním do veľkej miery ovplyvnený. Je tvoj otec nervózny? Je dosť pravdepodobné, že raz budeš aj ty. Podstatné však nie je to aký máme rodokmeň, ale to, či sme na napojení na vínny kmeň Ježiša Krista.

Cesta podľa Mateja Saba, foto: Juraj Čerňanský

Ogar sa odvoláva na rôzne časti svätého písma, ktoré do jeho prednášky výborne zapadajú. Spomína aj dôležitosť mužských vzorov. Využíva na to príklad o slonoch, ktorý rozosmeje celé publikum.

Kdesi v Afrike chceli založiť novú kolóniu slonov a tak tam poslali niekoľko mladých jedincov z inej, už preplnenej kolónie. Lenže tým mlaďasom úplne zašibalo a prestali sa správať ako slony. Začali byť agresívne, zabíjať ostatné zvieratá a robili si skrátka čo chceli. Situáciu vyriešilo až nasťahovanie dospelých „alfa-slonov“, ktorí s mlaďasmi narobili poriadky a ukázali im ako sa má správať slon 🙂

Silná myšlienka na záver:

Cieľom nie je mať sa dobre, ale milovať.

Svätá omša, Vladimír Beregi

Svätá omša, foto: Maroš Zelenák

Otca Vladimíra, som nikdy predtým nevidel, no takmer okamžite po jeho príchode mi bolo jasné, že jeho kázeň bude stáť za to. Ráznosť v očiach, chlap ako hora a úsmev na tvári.

Nemýlil som sa, jeho kázeň bola pre mňa najsilnejšia časť konferencie.

„Chlapi, buďte ako diamant, ktorý po náročných prírodných procesoch vznikne z obyčajného uhlíka. Následne sa nechajme životom okresať.“

„Vystavujte sa riziku. Ak si muž a neriskuješ, nie si skalou. Nebuď ako človek z evanjelia, ktorý má plné sýpky a hovorí si, všetko v poriadku, moja viera zo mňa urobila úspešného človeka. Riskuj, choď do toho naplno.“

Prorokom sa nestaneš ak máš rezervy. Pretože oni sa vystavujú riziku, a tak nachádzajú nové cesty.

Vladimir Beregi, Zdroj: Godzone.sk/Skala

„Dnešná doba potrebuje svedkov. Muži choďte na svetlo, neostávajte niekde v tieni. Buďte vzorom a svedčte svojím životom.“

„Určite ste tu mali dnes rôzne svedectvá. Dnes je populárne hovoriť o tom ako ma Boh uzdravil a pomohol mi dostať sa z mojich zranení. Áno, to je všetko dobré a treba za to chváliť Pána. Ale dnešná doba potrebuje podľa mňa viac iné svedectvá. Potrebuje niekoho, kto sa postaví a povie: Chlapi, 15 rokov už som v manželstve a poviem vám, nie je to med lízať. Idem ale ďalej. Takéto svedectvá potrebujeme.“

Otec Vladimír spomína aj na svoju mladosť keď robil kulturistiku.

„Viete dnes to nie je úplne populárne, robiť ťažké veci a prekonávať sa. My keď sme boli mladí a niekto nevládal, povedali sme:“

Keď nevládzeš, nalož si viac!

Hlavná myšlienka, a kľudne by som ju dal ako slogan konferencie, však spočíva vo vlastnosti muža byť vytrvalý, poznať svoje možnosti a ísť do vecí naplno, častokrát aj s rizikom. Otec Vladimír to zhrnul takto:

Muž „skala“ pozná cestu, nie koniec.

Otec Vladimír zakončil kázeň ešte dvoma myšlienkami:

„Chlapi neutekajte z bojového poľa. A hlavne nekritizujte to, čomu nerozumiete.“

Dominik Gabriel – Bude to ťažké

Dominik Gabriel, Zdroj: Godzone.sk/Skala

Dominik na záver konferencie vyzval všetkých „mať srdce blízko Boha“. Bez modlitby to nebude možné. Sám nám v tomto bode ide príkladom, kedy sa spolu so spoločenstvom stretávajú každý pondelok o 5:30 ráno a modlia sa spoločne.

Vyzdvihol aj vlastnosť robiť veci poriadne. Uviedol príklad, kedy sa svojej súčasnej manželky pýtal, či spolu pôjdu do vzťahu.

Vedel som, že to chcem urobiť poriadne. Nechcel som sa držať za ruky a nevedieť vlastne ani na čom sme. Opýtal som sa preto rovno: Chceš so mnou chodiť? Vieš si ma predstaviť ako svojho budúceho manžela? Ako otca svojich detí?

Takéto svedectvo by som rád počul vo svojej mladosti a verím, že by pomohlo nielen mne.

Svoju krátku ale hodnotnú prednášku zakončil citovaním sv. otca Františka:

Neboj sa robiť rozhodnutia.

„Je to určite lepšie ako nečinne stáť na mieste. Spravíš chybu? Dobre, poučíš sa, ale neostaneš na mieste, posunieš sa dopredu.“

A týmto bol program konferencie ukončený.

Zhodnotenie

Výsledok off-stage aktivity, foto: Juraj Čerňanský

Konferencia Skala vo mne zanechala veľa dojmov, myšlienok a odhodlanie ísť ďalej a snažiť sa priblížiť k ideálu muža. Počas všedného života na veľa vecí zabudneme, preto ísť občas na konferenciu, alebo kľudne len na prednášku, kde si tieto pravdy pripomenieme, považujem za mimoriadne dôležité.

Za 20 EUR tu človek dostal naozaj veľa. Kvalitní spíkri, výborne ubytovanie, obed či nonstop prístupné občerstvenie.

Za svoju prítomnosť vďačím najmä kamarátom Maťovi a Oliverovi. Budúci rok však určite prídem opäť a už teraz sa teším na konferenciu Skala II, ktorá sa bude konať 12.-13. februára 2021.

Ešte raz vďaka všetkým organizátorom a dobrovoľníkom. Vďaka vám mohlo viac ako 200 mužov načerpať novú inšpiráciu a odhodlanie, a vrátiť sa domov, do tých istých problémov, o niečo silnejší.

1 komentár

  1. Výborné zhrnutie celej konferencie, výstižné a duchaplne. Ďakujem, tiež som odchádzal plný a rozhodnutý začať znovu a naplno. PDS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *