Aký bol Wordcamp 2019?

Wordcamp 2019
Wordcamp 2019

V sobotu 12. októbra sme sa všetci WordPress fanúšikovia mali možnosť stretnúť na už ôsmom ročníku konferencie Wordcamp Bratislava. Miesto konania bolo FIIT STU a predstavilo sa tu spolu 23 speakrov. Prednášky prebiehali súčasne vo veľkej a malej aule a program bol doplnený o niekoľko workshopov. Aj tento rok som si Wordcamp nenechal ujsť a chcel by som v tomto blogu zachytiť všetko, čo sa mi páčilo a čo som si mal možnosť z konferencie odniesť.

Ako sme zvýšili návštevnosť z Google o 1059%

Miroslav Beňo

Miroslav Beňo a jeho pohľad na kvalitné SEO
Zdroj: WordPress.sk

Miroslav Beňo z WY nám opísal svoje ročné pôsobenie v tejto spoločnosti a ako sa mu podarilo zvýšiť návštevnosť webu o viac ako 1000%. Dozvedeli sme sa, že kľúčové slová sú efektívnejšie ako longtail. Pre úspech je potrebné vytvoriť aspoň 10x lepší obsah ako ponúkajú stránky na prvých priečkach vyhľadávania a zamerať sa pri tom nielen na kľúčové slová, ale aj na ich synonymá či vyskloňované tvary.

Zaujímavo vyznela aj ukážka, kedy jeho blog o šablóne Divi, s úprimným názvom „Naozaj je taká skvelá“ predbehol „vyhypované“ titulky typu „Najlepšia šablóna“ a podobne.

Autor uvádza, že je efektívnejšie aktualizovať už existujúci článok, ako napísať niečo nové odznova.  Ďalej boli spomenuté nástroje ako Keyword planner a Ubersuggest. Osobne ma veľmi zaujal jeho word template, kde si prv ako napíše samotný blog, najprv navrhne titulok, meta popis, kľúčové slová a iné.

Prezentáciu ukončil už klasickými radami o budovaní spätných odkazov a guest bloggingu.

Jedna z najlepších prednášok tohto ročníka.

REST API vo WordPresse

Lukáš Mihalčiny

Ako je známe, WordPress umožňuje prácu s obsahom aj cez REST API. Lukáš Mihalčiny vo svojej prezentácii ukázal niekoľko ukážok ako sa to dá urobiť a spomenul výhody a nevýhody takéhoto riešenia. Nováčikovia s Ajaxom sa mohli dozvedieť o potrebe registrovať funkciu wp_ajax pre prihlásených návštevníkov a zároveň aj wp_ajax_nopriv pre tých neprihlásených.

Ďalej bola spomenutá služba generate.wp.com pre tvorbu štandardného wp kódu a funkcia register_rest_route.

Možno až príliš veľa kódu v prezentácii, no na druhú stranu bola prezentácia zrozumiteľná a človek, ktorý o tom nikdy nepočul, vie, kde má začať.

Ako si postaviť stránku v Divi builderi

Bruno Dirbák

Po dvoch prednáškach som vyskúšal aj workshop. Prvých desať minút sa Bruno Dirbák venoval predstaveniu konkurenčných builderov ako Oxygen, Beaver a WP Bakery. Toto ma až tak nezaujímalo, a preto som sa presunul do veľkej auly vypočuť si niečo o práve v IT.

5 tips how to avoid a lawyer in a digital business

Majo Porvažník

Prednáška vhodná najmä pre poslucháčov budujúcich úspešný business / startup. Dozvedel som sa niečo o vestingu, o tom ako deľba podielov v spoločnosti 50 na 50 je tá najhoršia možnosť (kto bude rozhodovať?) a že EU Trademark viete získať už za 850 EUR. Zaujímavosť bola, že na Slovensku môže byť duševné vlastníctvo viazané iba na osobu, nie na firmu.

Analýza kyber útokov

Jozef Sudolský

Jozef Sudolský patrí medzi stálice Wordcampu.
Zdroj: WordPress.sk

Prednáška sa venovala skúsenostiam spoločnosti Elbia hosting s bezpečnostou WP webov za uplynulý mesiac.  Prekvapivo pôsobila informácia, že najviac útokov na ich serveri pochádza z USA.

Medzi najpopulárnejšie zraniteľnosti WordPressu v Elbii patrí „Local file inclusion“ (36%) nasledovaný „PHP injection“ (19%) a „XSS“ (19%).  

Jozef Sudolský ďalej ukázal ako si vytvoriť vlastný firewall a porovnal účinnosť bezpečnostných pluginov pre WordPress. Tu najlepšie podľa jeho testov dopadol plugin „Bullet proof security“. Autor uvádza, že ponechal pôvodné nastavenia a používal bezplatné verzie.

Na záver predstavil hostingové riešenie aplikačného firewallu, ktorý podľa jeho mienky najlepšie dokáže ochrániť náš WordPress web.

Obedová prestávka

Zdroj: WordPress.sk

Už tradične sa na Wordcampe výborne najete. Nebolo tomu inak ani tento rok. Samozrejme nechýbali ani stánky, ktorých však mohlo byť viac. Spolu s kolegom sme navštívili stánok Websupportu, kde sme za vypísanie dotazníku dostali sympatický balíček s tričkom alebo taškou a zároveň sme dostali pozvanie na WordPress vedomostnú súťaž, ktorá sa mala konať o 13:30 (Sútaž bola poriadna sranda a po obede vás dokázala opäť prebudiť. Podarilo sa mi obsadiť druhé miesto. Kolega Oliver z itman.sk to vyhral).

V Elbia stánku sme sa dozvedeli niečo o ich službe „Subhoster“, ktorá Vám umožňuje poskytovať vlastný hosting. Poriadne nás tu nabalili vecami a presunuli sme sa ku WY. Tam sme napli svaly a pokúsili sa udržať čo najdlhšie server vo vzduchu. Minúta sedem sekúnd však stačila iba na slabé 22. miesto.

Posledný stánok sa venoval 3D tlačiarňam. Chalani nám niečo povedali o business využití 3D tlače a o samotnej technológii.

Škálovanie Denníka N

Michal Rusina a kolega

Chalani z Denníka N patrili medzi to najlepšie čo Wordcamp ponúkol.
Zdroj: WordPress.sk

Táto prednáška bola informačne mimoriadne bohatá. Dozvedeli sme sa, že:

Denník N je najnavštevovanejší WordPress web na Slovensku. Denne ho navštívi v priemere 200k používateľov, z toho až 66% cez mobil. Má viac ako 42k platiacich čitateľov a ambíciu stať sa najväčším médiom v strednej Európe.  

Na začiatku to bol wordpress s viac ako 70 oficiálnymi pluginmi. Dnes je oficiálnych pluginov iba 8 a ďalších šesťdesiat je vyrobených na mieru. Z prezentácie je vám čoraz viac jasné, že máte dočinenia s „makačmi“. Takmer každá odrážka v prezentácii vás niečím zaujme.

Páči sa mi ich prístup, kedy identifikovali skutočné nevyhnutnú funkciu oficiálneho pluginu, prevzali ju, prispôsobili a pridali do wordpressu pod vlastným pluginom. Takto ušetrili množstvo výkonu a hlavne presne vedia, čo ktorý plugin robí.

Samozrejme všetok obsah je dokonale „cachovaný“ cez Varnish a Redis. Na záver oznamujú, že hľadajú nového kolegu. Je nám všetkým jasné, že je to príležitosť, kde sa toho o Wordpresse v praxi môžete veľmi veľa naučiť.

Pre mňa toto bola jednoznačne najlepšia prednáška Wordcampu Bratislava 2019.    

Updates – let’s do some magic

Krzysiek Dróżdż

Táto prezentácia v podaní sympatického poľského „wordpressáka“ sa podrobne pozrela na proces aktualizácie pluginov, tém a samotného wordpressu. Nechýbali početné ukážky v kóde, význam „transient options“ a takisto boli spomenuté rôzne nástrahy a nebezpečenstvá bezhlavého aktualizovania.

Osobne som čakal trochu viac mágie, a to konkrétne návod, ako uľahčiť samotný proces aktualizácie. Autor sa vyjadril, že jeho metóda je všetko vopred otestovať na skúšobnej inštalácii a pozrieť zmeny v kóde cez git. Moja predstava bola, že ukáže ako jednoducho aktualizovať, overiť funkčnosť a jedným gombíkom všetko vrátiť naspäť ak treba. Možno téma prezentácie na budúci rok?

Docker pre každého

Fero Volár

Fero Volár a jeho Docker pre každého

Fero Volár (@alian) z Websupportu nám porozprával o tom ako funguje Docker a uviedol jeho praktické využitie. Pre získanie základov stačí vraj niekoľko hodín a na hub.docker.com si viete stiahnuť oficiálne „images“ napr. pre WordPress. Elegantne za pomoci konzoly toto všetko predviedol a spomenul základné výhody Dockeru pri vývoji, testovaní, ale aj pre účel prezentácie zákazníkovi.

Zvyšný čas využil predstavením služieb n8n.io (open source verzia služby Zapier), Listmonk (open source verzia Mailchimpu) a službu ngrok, ktorá umožnuje rýchlo dostať vaše localhost dielo do sveta.

Na prezentácii si dal záležať a hodnotím ju ako jednu z najlepších tohto dňa.

Cache!

Vladimír Smitka

Úspešný wordpress web bez cachovania jednoducho neurobíte. Vladimír Smitka nám postupne predstavil jednotlivé druhy cachovania a ukázal aj praktické využitie. Dozvedeli sme sa, že:

Vždy používajte „expires“ hlavičky. Služba CloudFlare je fajn, ale zmysel má iba pre web, ktorý už má zvýšenú návštevnosť. Ako nastaviť cachovanie cez .htaccess a prečo si dať pozor na parametre v url adrese – cachovacie pluginy vtedy znova generujú obsah miesto využitia existujúcej cache. Ďalej sme sa dozvedeli o triku s cachovaním lokalizačných súborov a o problémoch so serializáciou pri eshopových riešeniach.   

Bol spomenutý plugin Query monitor, ktorý aj z vlastných skúseností odporúčam ako výborný nástroj pre testovanie webu a monitorovanie jeho súčasného stavu.

Svoju prednášku ukončil pozvánkou na Wordcamp Praha 2020, ktorý sa bude konať 29. februára.

Wordcamp Praha – 29. február 2020

Touto prednáškou sa pre mňa tohtoročný Wordcamp Bratislava skončil.

Zhodnotenie

Aj tento ročník ponúkol zaujímavé prednášky a myslím, že každý kto prišiel si mohol niečo nové odniesť. Už známou vlastnosťou tejto konferencie je jej univerzálnosť, kedy si príde na svoje začiatočník, ale aj profesionálny wordpress používateľ / developer.

Na záver by som chcel poďakovať organizátorom a všetkým dobrovoľníkom za výborne zorganizovanú akciu. Teším sa, že som sa mohol zúčastniť a už teraz si rezervujem v kalendári čas pre budúci ročník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *